19 Eylül 2016 gündem özeti

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’ye hareketinden önce Atatürk Havalimanında basın toplantısı düzenleyecek.

2- Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Belediyesi önünde düzenlenecek 19 Eylül Gaziler Günü törenine katılacak. Törende, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da yer alacak.

– Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde düzenlenecek Bakanlar Kuruluna başkanlık edecek.

3- Yeni eğitim-öğretim yılı başlıyor

– 2016-2017 eğitim öğretim yılı kapsamında yaklaşık 18 milyon öğrenci ve 900 bin dolayında öğretmen ders başı yapacak. Okullarda, “15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Anma” konularını kapsayacak törenler düzenlenecek.

– Başbakan Binali Yıldırım, 2016-2017 eğitim-öğretim yılı açılışı dolayısıyla Salih Erkan İlkokulunda düzenlenen törene iştirak edecek. Törende, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da yer alacak.

– Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016-2017 Uludağ Üniversitesi akademik yılı açılış törenine katılacak.

– Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin, yeni eğitim öğretim yılı açılışı dolayısıyla Şehit Ömer Halis Demir Anadolu Lisesinde düzenlenecek törende yer alacak.

EKONOMİ

1- TÜİK, haziran ayı işgücü istatistikleri ile ağustos ayına ilişkin Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksini açıklayacak.

2- TOBB, ağustos ayında kurulan ve kapanan şirketlere ilişkin verileri paylaşacak.

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Özgür Suriye Ordusu’nun Azez-Cerablus hattındaki toprakları terörist unsurlardan kurtarmasına ilişkin gelişmeler, muhalifler ve Beşşar Esed rejimi güçleri arasındaki çatışmalar ve ABD ile Rusya’nın ilan ettiği ateşkesle ilgili gelişmeler takip ediliyor.

GÜNCEL

1- Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişiminin ardından gelişmeler izleniyor.

SPOR

1- Spor Toto Süper Lig’de 4. haftanın son maçında Kasımpaşa ile Fenerbahçe, Kasımpaşa Recep Tayyip Erdoğan Stadı’nda karşılaşacak. AA