Adıyaman Belediyesi

Adıyaman Belediyesi

Adıyaman Nerede, Tarihi Yerleri

Ülkemizin gezilip görülecek yerleri arasında dünyaca tanınan Nemrut Dağı’nın yanında kurulu Adıyaman kesinlikle ilk ona girecektir.

Adıyaman haber detaylarının yer aldığı sayfamızda, Adıyaman haberleriAdıyaman etkinlikleriAdıyaman fotoğrafları Yer almaktadır. Adıyaman plakası 02 olup, Nemrut dağıKarakuş tepesiCendere köprüsü gibi tarihi yerleri ile meşhurdur. Atatürk barajının bir kolu sınırları içindedir. Adıyaman En büyük ilçesi Kahtadır. Kahtalı mıçı ile ünlüdür. GergerSamsatTutBesnitut festivali ve kahta’da on yılı aşkındır düzenlenen Komagene festivali vardır. Pirin magaralari, Cendere koprusu ve Adıyaman ilin etrafini cevreleyen kale ve surlar gezilmesi gereken yerlerdir.
ayrica Nemrut dagindaki m.o. 1. yy’da Kommogene kralina ait olan mezar, turistlerin yogun ilgisiyle karşılaşır.

Adıyaman Belediyesi

Adıyaman hakkında bilgi veren tanıtım broşürleri Kommagene Krallığı ile başlar. Kral I. Antiochos’un tanrılar dahil gücünü herkese göstermek için Nemrut Dağı’nda yaptırdığı dev taş heykeller UNESCO’nun Dünya Mirası listesindedir. Güneşin doğuşunu veya batışını seyretmek için bile binlerce turist her yıl bu dağın yamaçlarına gelir. Adıyaman tarihi Kommagene Krallığı (başkent Samosota –bugünkü Samsat) ile başlayıp asırlar süren olaylarla birlikte Bizans, Selçuklu ve Osmanlı kültürüne bağlanır. Fırat havzası içinde kurulu olan şehir her zaman için bereket dolu bir yer olmuştur. Bugün için de GAP sınırları içinde yaşayan, özel bir yerdir. Adıyaman harita üzerinde güneyin, doğunun ve Akdeniz’in birleştiği bölgedir.

Şehre karayolu, demiryolu ve Adıyaman Havaalanını kullanarak havayolu ile ulaşabilirsiniz. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne (DHMİ)  bağlı olan meydan sadece iç hatlara açıktır. Haftada toplamda yirmiye yakın sefer yapılmaktadır. Adıyaman Belediyesitarafından çalıştırılan toplu taşım araçları sizi 22 kilometre uzaklıkta olan havaalanından şehir merkezine rahatlıkla getirebilir.

Adıyaman Belediyesi

Mutlaka Görün

 

Planlanacak bir Adıyaman turu içinde 1900 yıllık Cendere Köprüsü, 1500’lü yıllardan kalma Besni Ulu Cami, Selçuklu dönemi tümülüsleri ve antik çağlardan kalan Arsemia Kenti, Haydaran Kaya Mezarları ile Turuş Mezarları mutlaka yer alsın. Karadut Köyü yakınlarındaki Nemrut Dağı Doğal Parkı’na ise ayrı bir gün ayırın ve manzara ile tarihin tadını çıkarın. Adıyaman turistik yerler listesi içinde Adıyaman Müzesini de görebilir, alışveriş için Oturakçı Pazarı’nı dolaşabilirsiniz. Yöreye özgü el sanatlarından örnekler bu çarşıdadır. Kendine özgü desenleriyle Pişinik ve Alikan Halıları Oturakçı Pazarında görülebilir.

 

Gerger ilçesinde olan ve tek parçalık bir ana kaya üzerine oyulduğu için insanı hayretlere düşüren Gerger Kalesi de gezilip görülecek yerler içindedir. Adıyaman haber içerikleri içinde, yukarıda da bahsettiğimiz gibi mutlaka Fırat Nehri ve Atatürk Barajı’ndan da söz edildiğini okuyacaksınız. Ve meraklıları şehrin tarihini okurken M.Ö. 40 bin gibi bir rakam görecekler. Yanlışlık yoktur, Fırat Nehri asırlardır bu yöreye hayat sağlıyor. Adıyaman bilinen en eski yaşam alanlarından biridir, Palanlı Mağarası – Palanlıkayaaltı Sığınağı bu tarihi gösteren izlerle doludur.

Adıyaman’a ne zaman gidilir, Adıyaman nerede, hangi iklim özelliklerine sahiptir diye merak edenler için şehre en çok Mayıs ve Eylül aylarında ziyaretçi geldiğini de ekleyelim.

Adıyaman ile ilgili aramalar arasında Çelikhan ilçesi sınırları içinde kalan “Yüzen Adalar” da çok ilginizi çekecek. Çelikhan Çet Barajı Petelik mevkiinde görülen ve oluşumlarını üç bin yılda tamamlayan yüzen adalar aslında çok ilginç doğal oluşumlardır. Barajda su seviyesi düştüğü zaman sayıları seksene kadar çıkan bu adalar sazların ve bitkilerin oluşturduğu toprak kütleleri ve baraj gölü üzerinde serbestçe dolaşıyorlar. Fotoğraf ve doğa meraklıları için muhteşem görüntüler ortaya çıkıyor.

Adıyaman Lezzetleri ve Sosyal Hayat

Şehrin sosyal dokusu 2006 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ) ile daha da gelişme yolundadır. 2017 yılı içinde Adıyaman nüfusu olarak verilen 301 bin rakamı şüphesiz üniversitenin kurulmasıyla daha da artmıştır.

Adıyaman Belediyesi hakkında bilgi

Ve bu şehirden bahsederken yerel lezzetlerden söz edilmeden olmaz. Çiğ köfte, içli köfte, kavurmalı hitap, yarpuzlu köfte, Buhara pilavı, Meyir çorbası, Topak helvası, Besni Tavası, Tevenk Sarması, Pirpirim Salatası veya cacığı ile her yerde tanınmaya başlayan Şillik (şıllık) tatlısı Adıyaman’ın en ünlü yerel yemekleri arasındadır. İklimlerin buluşma yeri olan Adıyaman lezzetlerin de bir araya geldiği şehirdir.

Adıyaman Has olan etsiz çiğ köfte tüm dünyada severek tüketiliyor.

Adıyaman Tütünü, Çelikhan Tütünü, 

Tütün ve tütün mamulleri elbette insan sağlığına zararlı ve hiç kullanılmaması gereken ürünlerdir ancak gerçekler gösteriyor ki genç yaşta sigaraya başlama oranında artış ve buna bağlı sağlık sorunlarının artışı gibi nedenler hiç bir zaman tiryakileri tütün ve tütün mamullerinden vazgeçiremedi. Hal böyle iken biz Adıyaman tütünü üreticileri olarak tiryakilere maddi olarak daha uygun ve sağlığa minimum zarar veren tütünler üretmek için işe koyulmuş bulunmaktayız.

Adıyaman ilimizde işin ehli olan yıllardır bu mesleği yapan tütün çiftçilerini bir araya getirerek hem tarım üretimine katkı sağlamak hem de yerli ürün tüketimini arttırmak için harekete geçmiş bulunuyoruz.

Adıyaman özgü Adıyaman tütünü ve Çelikhan tütünü; ilimizin yüksek kesimlerinde dağlık bölgelerin serin köylerinde üretilip makina değmeden insan eliyle doğal ve katkısız bir üretim gerçekleştirilmektedir, bu tütünler piyasaya çiftçi eliyle sunulduğu için en uygun fiyat garantisi vermektedir bizler Adıyaman Tütün Üreticileri olarak tüketicimize en uygun ve en doğal tütünü sunmanın sevincini yaşıyoruz. Sizleri çiftçinin gücüne güç katıp ülke ekonomisini canlandırmaya davet ediyoruz. Çiftçiden alın ülkemiz kazansın. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Adıyaman Belediyesi

ADIYAMAN
Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin batısında yer alan, tarih sahnesindeki yeri ilk insanlara dek uzanan, pek çok değişik kültüre merkezlik etmiş olan bir kültür ve turizm kentidir. Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Adıyaman  toprakları üzerinde, insanlık tarihinin bütün evrelerine dair bulgular elde edilmiştir. Adıyaman, dünyanın 8. harikası olarak anılan Nemrut Dağı eserleri, Kommagene uygarlığının kalıntıları, dünyanın 4. büyük barajı olan Atatürk Barajı,Çamgazi barajı, kış kampı organizasyonu, dünya birinciliğine sahip halk oyunları ile öne çıkan bir kenttir.

Adıyaman ilinin ilçeleri; Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincık ve Tut’ dur.

Besni
Adıyaman’ın batı kesiminde yer alan Besni en eski yerleşim yerlerinden biridir. Önemli tarihi kalıntıları arasında Besni ilçesine 15 km. uzaklıktaki Sofraz Tümülüsü, 33 km uzaklıktaki Sesönk (Dikilitaş) sayılabilir. Besni İlçesinin 6 km. kuzeydoğusunda yeralan Besni İçmesinin suyu böbrek taşlarına, kronik kabızlık, bağırsak ve mide iltihaplarında faydalıdır.

Çelikhan
Adıyaman’ın kuzeyinde yeralan ilçenin Korucak köyünde bulunan içme suyu birçok hastalığa deva olup, şifalı bir su olarak her yıl birçok kişi gelmektedir.

Gerger
Adıyaman’ın 100 km kuzeydoğusunda yeralan Gerger ilçesi, İ.Ö. II. yüzyılda Kommageneliler’in atası olan Arsames tarafından kurulan Gerger Kalesi ile anılmaktadır.

Kahta
İlin 34 km. doğusunda yer alan doğu ve güneydoğu sınırları boyunca Fırat nehri uzanır. İlin en büyük ilçesi olan Kahta, Nemrut Dağı Tümülüsü ve Tanrı heykelleri ile yaratıcısı Kommagene Uygarlığı eserlerinin büyük bölümünü ilçe sınırlarında  barındırır. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Nemrut Dağı’na gelenlerin durak ve konaklama noktasıdır.

Samsat
Üç tarafı Atatürk Barajı gölü sularıyla çevrili bir yarım ada şeklindeki Samsat Adıyaman’a 47 km uzaklıktadır. Yapılan arkeoloji araştırma ve kazılarda eski Samsat ve civarında tarihi saraylar, Su kemerleri, Kaleler ve kıymetli eşyalar bulunmuştur.

Adıyaman İlinin İlçelerini haritadaki konumlarını görerek incelemek için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.

Adıyaman Belediyesi

Adıyaman Merkezdeki Camiler Ve Kilise

Ulu Camii

Adıyaman’ın şehir merkezinde bulunmaktadır. Dulkadiroğulları Beyliği zamanında yapılan camii daha sonraları birçok kez onarım görmüştür. Caminin bu günkü şekliyle 1863 tarihinde yaptırıldığını bildiren bir kitabe, minare kaidesinin doğuya bakan üst yüzeyinde bulunmaktadır. Aynı yerde altta kemer içinde bulunan bir başka kitabede caminin 1902 yılında tamir gördüğü anlaşılmaktadır.

Çarşı Camii

İl merkezinde bulunmaktadır. Vakfiyesinde belirtildiğine göre Hacı Abdulgani tarafından 1550 yılında yaptırılmıştır. Dikdörtgen planlı caminin payandalarla desteklenen duvarları kesme taştan yapılmıştır.

Eskisaray Camii

İlimiz merkez Eskisaray mahallesinde bulunan Eski Saray Camii Hicri 1148’de İbrahim Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami bir çok defa onarım görmüştür. Son onarımda camii kuzeye doğru genişletilmiştir.

Kab Camii

Mahalleye kendi adını veren Kab Camii kitabesine göre Hicri 1182 (1768) yılında yapıldıktan sonra Hicri 1342 (1923) Hacı Mehmet Ali tarafından yeniden yaptırılmıştır. 2010 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun tadilat yapılmıştır.

Yenipınar Camii

Adıyaman Merkez Yenipınar mahallesinde bulunmaktadır. Minare kaidesinde yer alan kitabeye göre Hicri 1133 (1720) senesinde Hacı Mahmut adında birisi tarafından yaptırılmıştır.

St. Petrus ve St Pavlus Kilisesi

Adıyaman Merkez Mara Mahallesindedir. 1905 tarihli kitabesinde Kilisenin onarıldığı ve ancak bu kilisenin daha önce var olduğu bilinmektedir. St.Pavlus ismiyle anılan bir Süryani Kilisesi olup tescilli bir yapıdır. Süryani cemaati tarafından ibadet için kullanılmaktadır. 2010 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun lilise ve müştemilatı restorasyon yapılmıştır.

Besni İlçesindeki Camiler Ve Külliye

Ulu Cami

Camii üzerindeki kitabeye göre 17.yy’da yaptırılmış olan Ulu Camii, buradaki diğer camilerde olduğu gibi muntazam bir plana sahip değildir.

Külhanönü Camii

Cami 2009 yılında yapılan kazılar sonucu caminin eski planları (Beş plan evresi) geçirdiği oraya çıkarılmıştır. Ne zaman ve kim tarafından yapıldığına dair herhangi bir kitabe bulunamamıştır. Fakat camide kullanılmış olan yapı malzemesi ve mimarisi  itibariyle, klasik Osmanlı yapılarını andırmaktadır.

Toktamış Camii

Bugünkü Besni ilçenin güneyinde olup, tamamen terkedilmiş bir harabe durumundadır Caminin kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Fakat 17.yy sonlarına doğru yapıldığı sanılmaktadır.

Çarşı Camii

Eski Besni’nin en merkezi yerinde yer alan Çarşı camii adı ile anılır. Bazı kimselere göre camii, Hacı Arslan isminde birisi tarafından yaptırılmıştır. Fakat üzerindeki kitabede Kalaunoğlu Mehmet Nasır ismi geçmektedir. Bunun Mısır Kölemen sultanlarından Kalaun ile ne derece ilişkili olduğu bilinmemektedir. Mahalli geleneğe uygun olarak yapılmış olan camiinin muntazam bir planı bulunmaktadır.

Bekir Bey Külliyesi

Bugün yalnızca izleri kalan bu külliye tarihi kesin olarak bilinmeyen bir zamanda, Bekir Bey adında bir Memluk Sultanı buraya cami, medrese, ve hamamdan oluşan bir KÜLLİYE yaptırır. Bunları yaşatmak için bir de vakıf kurar. Bugün bu KÜLLİYE’ içinde bulunan Ulu Camii ve Bekir Bey hamamında restorasyona yönelik kazı çalışması yapılmıştır.Küllüyeden günümüze  Ulu Camiine ait  minare ve bir de hamam kalmıştır.

Adıyaman Belediyesi

Kuzey kesimi, Torosların uzantısı olan Malatya Dağları ile kaplıdır. Güneye inildikçe yükselti azalır ve tamamıyla ova nitelikli araziler başlar. Çelikhan, Tut ve Gerger ilçelerinin tamamına yakını dağlık bölge özelliğini taşır.

Merkez, Besni ve Kahta ilçelerinin kuzey kesimleri dağlık, güney kesimleri ova şeklindedir. Samsat ilçesi ise ilin en düz arazilerine sahiptir. İlin belli başlı dağlan ve yükseklikleri aşağıya çıkarılmıştır.