Adıyaman Camileri

Adıyaman Camileri


ULU CAMİİ

Adıyaman’ın merkezinde yer almaktadır. Dulkadiroğulları (M.S. 1137-1522 ) vaktiyle yapılmış olan camii daha sonraları sürekli restorasyon görmüştür.

Caminin bugünkü biçimi ile 1863 tarihinde yaptırıldığını bildiren bir kitabe,minare kuralının doğuya bakanımız üst yüzeyinde yer almaktadır. Benzer yerde altta kemer içerisinde yer alan bir yabancı kitabede caminin 1902 senesinde tamir gördüğü anlaşılmaktadır.

ÇARŞI CAMİİ

Hacı Abdulgani adlı bir birey aracılığıyla 1550 senesinde yaptırılmıştır. Dikdörtgen tasarılı caminin payandalarla desteklenen vücut duvarları kesme taştan yapılmıştır.

ESKİSARAY CAMİİ

İlimiz orta Eskisaray semtinde yer alan Saray camii (İbrahim paşa) Hicri 1148’de İbrahim paşa aracılığıyla yaptırılmıştır. Cami bir çok kez restorasyon görmüştür. Nihai onarımda camii kuzeye gerçek genişletilmiştir.

KAP CAMİİ

Kendi isimiyle hatıralan mahallede yer alan Kap camii kitabesine yönelik hicri 1182 (bir768) senesinde yapıldıktan daha sonra Hicri 1342 (bir923) Hacı Mehmet Ali aracılığıyla yine yaptırılmıştır.

YENİPINAR CAMİİ

İlimiz Yenipınar semtinde yer almaktadır. Düz bir alan üst kısmına kurulmuştur. Minare kaidesinde yer alan kitabeye yönelik Hicri 1133 (bir720) senesinde Hacı Mahmut Süvari aracılığıyla yaptırılmıştır.