Adıyaman Kaleleri

Adıyaman Kaleleri

ADIYAMAN (HISN-I MANSUR) KALESİ

Adıyaman şehir merkezinde yer alan sert duvar tahmini 25 metre yükseklikteki yığma bir höyük üst kısmına kurulmuştur. Adıyaman’ın Hısn-ı Mansur olarak anılmasının esin kaynağı bu kaledir.

YENİ KALE

Adıyaman’a 60km mesafede Kocahisar köyü yakınındadır. Kalede ortaçağ tesirleri görülmekle beraber ek olarak erken dönemlerde meskun meydana geldiği anlaşılmaktadır. Şuanki sert duvar memluklular çağından kalmıştır.
Kale içerisinde su depoları, hamam, cami ve Kahta çayına inen saklı bir suyolu yer almaktadır.
Kalede yer alan kitabelere yönelik kalenin Memluk sultanlarından Kalaun(bir279-1290), Eşref Halil (bir290-1293) ve Nasır Mehmet (bir293-134bir) aracılığıyla imar ve restorasyon gördüğü anlaşılmaktadır.

GERGER KALESİ

Adıyaman şehiri Gerger kazası Oymaklı köyündedir. Sert Duvar Fırat vadisine hakim bir tepe üstünde Roma doneminde inşaa edilmiş, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde surlar, sert duvar kapıları ve Tonozlu mimari grupları ilave ederek kullanılmıştır.

BESNİ KALESİ
Adıyaman 50 kilometre mesafede Besni kazasına ise bir kilometre mesafededir. Sert Duvar Hititler vaktiyle inşa edilmiştir. Ek Olarak sonraki uygarlıklar aracılığıyla da kullanılan kaleye Osmanlı döneminde bir takım ilaveden yapılmıştır. Cami, hamam, köprü kalıntıları bu dönemden kalmaktadır.