Adıyaman Ören Yerleri

Adıyaman Ören Yerleri

Adıyaman’a 86 kilometre Kahta kazasına 51km uzaklıktadır. Dünyanın 8. harikası olarak hatıralan ve UNESCO Kültür Kalıtı Listesinde bulunan bu yer Doğu Toros Sıradağlar üstünde 2150m yüksekliğinde, Fırat nehri geçitlerine ve ovaya hakim tek tepe üzerindedir. Kommagene Kralı bir. Anticeos ‘a(Antikos) anakaya üstünde tek abide mezar inşa edilmiş ve üst kısmına kırma taşlar yığılarak kocaman tek tepe biçiminde tümlüs oluşturulmuştur. Tümülüsün Doğu Batı ve Kuzeyindeki kayalıklara 9-10 metre boyutlarında dev kral ve yaradan, kartal ve aslan heykelleri konulmuştur.

ARSAMEİA MUKADDES ALANI

Adıyaman şehiri, kahta ilçesi hudutları içinde bulunmaktadır. M.Ö. 3.YY da(Hellenistik aşama) yaşamış arsemes aracılığıyla kurulduğu amaçlı bu isimle anılmıştır. Prehistorik dönemden ardından Hellenestik, Roma ve ortada çağda da yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Güneydeki tren yolunda Mitras’ın kabartma stili bulunmaktadır.

PİRİN ÖREN YERİ (PERRE ANTİK KENT)

Adıyaman’a 5kilometre. mesafede Örenli semti hudutları arasındadır. Perre şehri, Kommagene ülkesinin 5 kocaman şehrinden biridir. Son Zamanlarda tek sürü az tek kalıntı ulaşmıştır. Antikkentte sur duvarları, hâlâ milletçe aracılığıyla kullanılmakta meydana gelen çeşme ve 200’e yakın taş kabirinin yer aldığı Nekropol bulunmaktadır.

DERİK MUKADDES ALANI

İlimiz Sincik ilçesi Çatbahçe hudutları arasındadır. 125m yükseklikte 2 tepe arasındaki düzlük sahaya kurulmuştur. Burada tek tapınak ve mukaddes Temenus ( etraf duvarı) ile simetrik yapıda 2 tane “hercon” bulunmaktadır.

PALANLI MAĞARASI:

Paleolithik aşama (taş devri) insanın içinde bulunduğu dönemde kullanılmıştır M.Ö. 40,000 senelerine civarı uzanan dönemde avcılık ve toplayıcılıkla uğraşan milletin mağara duvarlarına çizdikleri dağ keçisi ve geyik benzeri hayvan fotoğrafları günümüze civarı tahrip olmadan gelmiştir.