Adıyaman ve Adıyamanlılar Tedirgin

Son Zamanlarda Artan Hastaların Sayısı Adıyaman’da Korkuya Yol Açtı Hükumetin Normalleşme Yolunda Yapmış Olduğu Açıklamayı Normal Olarak Anlayamadık Sanırım Eski Hayatımıza geri Döndük Bu Sebepten Dolayı Covid Hastası Hızla Yaygın Olamaya Başladı Adıyaman’da

Bakıldığında Düğünden Düğüne Koşan Halkımız Veya Taziyelerden Taziyelere Koşan Halkımız Asker Eğlenceleri Derken Zirveyi Gördük Diye Hiç Düşünmüyor Malum Önümüz Kış Yaklaştıkça Soğuk Algınlığı İle beraberinde Sanırım Bu Hastalık Daha Çok Yayılım Gösterecek .

Her kezde Öyle Bir Algı Oluşmuş ki Bana Bir şey Olmaz veya ne olacaksa olsun Düşüncesinde Davranıyor Veya Allah Korur Bizi Amenna Ve Saddakna Allah Hepimizi Korur Allah Akıl Fikirde vermiş Kullanalım Diye Göz Göre Göre Kimse Canını Yolda Bulmadı Elbet Sağlık Bakanımız Kendisi Bu Konuda Çok Mücadele vermiş Olmasına Rağmen İnsanlarımız Hiç Oralı değil Ateş Düştüğü Yeri Yakar İllaki Yakınımızın Eşimizin Dostumuzun Veya Ailemizin Başına Bir şeyler Geldikten Sonramı Akıllanacağız.

Henüz Hiç Bir şey İçin Geç Değil Tedbir Bizim Elimizde Kuralar Belli Uyulması Gerekenler Yapılması gerekenler Hepsi Belli Her gün Canlar Gidiyor İnsanlar Ölüyor Sizlerden Ricam Kurallara Uyalım Uymayanları Gerekli Mercilere Ve Makamlara Bildirelim Bizler Duyarlı Olmasak Çok Canımız Yanacak

COVID-19 (Yeni Koronavirüs Hastalığı) Nedir?

Yeni Koronavirüs (2019-nCoV), ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde Aralık ayının sonlarında solunum yolu belirtileri (ateş, öksürük, nefes darlığı) gelişen bir grup hastada yapılan araştırmalar sonucunda 13 Ocak 2020’de tanımlanan bir virüstür. Salgın başlangıçta bu bölgedeki deniz ürünleri ve hayvan pazarında bulunanlarda tespit edilmiştir. Daha sonra insandan insana bulaşarak Vuhan başta olmak üzere Hubei eyaletindeki diğer şehirlere ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin diğer eyaletlerine yayılmıştır.

 

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Belirtisiz olgular olabileceği bildirilmekle birlikte, bunların oranı bilinmemektedir. En çok karşılaşılan belirtiler ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilmektedir.

 

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

 

Koronavirüs Tanısı Nasıl Konur?

2019 Yeni Koronavirüs tanısı için gerekli moleküler testler ülkemizde mevcuttur. Tanı testi sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında yapılmaktadır.

 

Koronavirüsten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Akut solunum yolu enfeksiyonlarının genel bulaşma riskini azaltmak için önerilen temel ilkeler Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) için de geçerlidir. Bunlar;

 

  • El temizliğine dikkat edilmelidir. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
  • Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
  • Hasta insanlarla temastan kaçınmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
  • Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.
  • Bugün için ülkemizde sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur. Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması, mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa ağız ve burnunu kapatması, mümkünse tıbbi maske kullanması önerilmektedir.