Adıyaman’da Jandarma Teyakkuzda Terörist Peşinde

Adıyaman’da Jandarma Teyakkuzda Terörist Peşinde

Adıyaman’da alınan bilgiye göre 2 teröristin olduğu ihbarı üzerine Türk silahlı kuvvetleri çok titizlikle başlatmış olduğu çalışmaların akabinde yerleri tespit edilen teröristler yapılan müdahale de teslim olmak istemeyen teröristler jandarma güçleriyle sıcak çatışma yaşandı.

Adıyaman İl Jandarma Komutanlığına ilişkili ekipler aracılığıyla girilen çatışmada ölü olarak elde edilen teröristlerin kimlikleri açıklandı. Öldürülen PKK’nın kağıt üzerinde bölge sorumlusu Zülfikar kod isimli Yusuf Tunç ile Murat Özdemir meydana geldiği meydana çıktı.
Edinilen verilere yönelik, Kömür beldesinde Adıyaman Jandarma Komutanlığı ekiplerince istihbarı çalışmalar neticesinde izi yer alan 4 şahsiyet pkk’lı grup, belde kırsalında kıstırıldı. Teröristlerle girilen çatışmada aranan Pkk’lı Listesinde Gri Kategorisinde yer alan Adıyaman’ın Çelikhan ilçe nüfusuna kayıtlı Zülfikar kod isimli Yusuf Tunç ile Adıyaman’ın Gerger ilçe nüfusuna kayıtlı Sorej Semsur kod isimli Murat Özdemir ölü olarak elde edildi.
Öldürülen teröristlerin yapılmış bulunan üst aramalarında 2 tane M16 tabanca, el bombası, telsiz, şarjör, güneş oturumu, tıbbi malzemeler, pil bloğu, giyim malzemeleri, dürbün, şarjörlük ve şemsiye elde edildi.
Öldürülen teröristlerin cenazesi yapılmış bulunan incelemelerin sonrasında Adıyaman Öğrenim ve Denetim Hastanesi Morguna kaldırıldı.
Öldürülen her 2 teröristin Kömür beldesinde 14 Ağustos’ta bir mermer ocağına yapılmış bulunan saldırıyı ve 16 Ağustos’ta benzer alanda el imalatı patlayıcılı eylemi gerçekleştirdiği öğrenildi.
Annesine Adıyaman’da pkk eylemleri yapıp Kandil’e gideceğini yazmıştı
Etkisiz duruma sunulan Aranan Pkk’lı Listesinde Gri Kategorisinde yer alan Zülfikar kod isimli Yusuf Tunç’un annesi Şehriban Tunç’un Çelikhan’ın Pınarbaşı Beldesinde yer alan ikametine daha eskiden harekât tertip etmiş ve tertip eden ameliyatta Yusuf Tunç’a ilişkin bir bir sürü mektup ele geçirilmişti. Ele geçirilen mektuplarda annesinden tıbbi malzemeler, erzaklar, ücret, içecek benzeri malzemeler aradığı Kahramanmaraş ve Adıyaman’da pkk eylemleri yaptıktan ardından Kandil’e gideceğini ve burada teşkilatın üst seviyesinde bulunmaya çalışacağını belirtiği argüman edilmişti. Yusuf Tunç’un annesi Şehriban Tunç, jandarma ekiplerince çıkarıldığı mahkemece gözaltına alınarak cezaevine sevk edilmişti.
Tutuklanan babasının üzerinden, “Top gol oluyor, 15 Ağustos ikinci Yer” sözlü olmayan not çıkmıştı
Ölü olarak elde edilen Sorej Semsur kod isimli Murat Özdemir isimli teröristin babası bulunan HDP Gerger İlçe Başkanı Mahmut Özdemir’in cebinden “Top gol oluyor, 15 Ağustos ikinci Yer” sözlü olmayan not çıkmıştı.
Adıyaman’da mermer ocağının yakılması ve devamındaki 4 askerin şehit meydana geldiği pkk olaylarında destek ve yataklık suçlamasıyla gözaltına alınan HDP Gerger İlçe Başkanı Mahmut Özdemir, tutuklanmış kişinin yapılmış bulunan üst aramalarında cebinden çıkan “Top gol oluyor, 15 Ağustos ikinci Yer” sözlü olmayan not herkesi şaşırtmıştı. Tesirsiz duruma sunulan PKK’lı pkk’lı Murat Özdemir’in babası Mahmut Özdemir, jandarma ekiplerince çıkarıldığı mahkemece gözaltına alınmıştı.
Yedi sene önce ablası öldürüldü
Sorej Semsur kod isimli Murat Özdemir’in ablası bulunan Suna Özdemir’in ise PKK’ya katıldığı 2011 senesinde Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki yapılmış bulunan harekât sonucu olarak ölü olarak ele geçirildiği öğrenildi.
Olayla alakalı araştırma devam ediyor.