Adıyamanlıların Gururu Besi Bebek

Adıyamanlıların Gururu Besi Bebek

Adıyamanlılar ve  Adıyaman’ımızın Gururu olan besi bebek dünyaya açıldı dünya bu durum karşısında tez konusu oldu bez bebek diyede adlandırdığımız besi bebek uzun uğraşlardan geçerek el emeği göz nuru diye tabir ettiğimiz zorluk derecesinden geçerek hazırlanıyor yapımcısı olan Zahide Durmaz Akar Bu Konuda Eğitim almak isteyenlere besi bebek yapmak isteyenlerde eğitim verebileceğini dile getiriyor Besi Bebek İsmini Zahide Hanımın Annesinin ismini verdiğini dile Getirdi Geçmişte giyilen kıyafetlerle giydirilen ve süslenen besi bebek görenleri kendisine hayran bırakıyor tarihi bir anıyı canlandıran geçmişte atalarımızın ecdadımızın giymiş olduğu kıyafetleri görenleri kendine hayran bırakıyor .Besi Bebek Bezden Tek değil Belli Bölgelerinde ahşapta Kullanılan Besi bebek Adıyaman Ve Adıyamanlıların Gururu Kaynağı Olduğundan dolayı Zahide Durmaz Akar Hanımefendiye İş- Kur  Halk Eğitim Merkezine TOGEM Kuruluşuna Ve Emeği Geçen Herkese teşekkür Ederim Başarıların devamını Dilerim Yolunuz Bahtınız Açık Olsun

New York Üniversitesinde tez konusu olan ve Türkiye’de de üniversitelerde sınav sorularında yer alan ’Besi Bebek’, geçmişin izlerini geleceğe taşıyor.
Adıyaman’da özellikle köylük bölgelerde yaşayan kadınları giyim tarzını yansıtan ’Besi Bebek’lerin ismi, bebekleri hazırlayan Zahide Durmaz Akar’ın anneannesinin adından geliyor. Anneannesi tarafından büyütülen Zahide Durmaz Akar, anneannesi vefat edince onun giyim tarzını yaptığı bebeklere yansıttı. Bebeklerin el, ayak, baş kısımları ahşaptan, kumaşı ise el dokuma, kök boyama ve ipek kumaşlardan oluşuyor. Yaklaşık Olrak Üç günde yapılan bebekler, 50 ayrı aşamalardan  geçerek hazır hale geliyor.


TOGEM tarafından Halk Eğitim Merkezi ve İş-Kur ortaklığı ile açılan geleneksel el sanatları kursunda 20 kursiyer kadın  Besi Bebek yapımı öğreniyor.
TOGEM Koordinatörü Yasemin Delibaş, geleneksel kültürel el sanatları kapsamında açtıkları Besi Bebek kursuyla ilgili bilgi vererek, “Besi Bebek kursumuz geleneksel el sanatları kursu kapsamında açıldı Hizmet Vermeye Devam Ediyor. Zahide Durmaz Akar’ın öncülüğünde 20 kursiyerimiz Besi Bebek yapımını öğreniyor. İş-Kur ve Halk Eğitim Merkezi ile beraber çalışıyoruz Diye ekledi. Kursumuzun geleneksel el sanatları kursu olmasının nedeni unutulmuş olan kültürümüzün geleneğimizin Yöresel Kıyafetlerimiz bir sonraki nesillere aktarılmasını amaçlıyoruz. Kadınlarımız gereken özveriyi ve özeni gösteriyor. Geçmişte giyilen kıyafetlerimizin, el sanatlarımızın gelecek nesillere aktarılması kadınlarımızın el emeği göz nuru ile bunların olması elbette ki anlamını bir kat daha arttırıyor” dedi.


Kurs öğreticisi Zahide Durmaz Akar ise Besi benim anneannemin ismiydi. Anneannem geleneksel giyinirdi. Beni o büyüttü. O vefat ettikten sonra ona olan bağımlılığımı, hasretimi onun giymiş olduğu kıyafetleri giydirerek geleneksel bebekler yapmaya başladım. Yapmış olduğumuz bebekler dünyaca ünlü bebekler. Bebeklerimizin el, ayak, baş kısımları ahşaptan oluşmakta ve istediğiniz hareketi yaptırabilirsiniz. Kırılma, dağılma, bozulma olmaz. Kumaşı el dokuma, kök boyama ve ipek kumaşlardan oluşuyor. Her bebek 50 ayrı aşamadan geçiyor, üç günde yapılıyor.

Her besi bebeğin Kendine Has Bir Anlamı Ve Özelliği olmasıyla Farklı Özeliklere Sahiptir  baş bağlama şekline göre farklı bir köyden olduğu, zengin mi fakir mi, evli mi bekar mı, kaç çocuğu olduğu, hangi aileden ve hangi aşiretten olduğu bilinir. Bebeklerimiz Amerika’da New York Üniversitesinde tez konusu oldu, İstanbul Teknik Üniversitesinde öğrencilere sınav sorusu olarak soruldu. Hala araştırma ve ödev konusu olarak işlenmektedir  ifadelerini kullandı.
Kursa katılan kursiyerler ise Besi Bebek yapmaktan duydukları memnuniyetleri dile getirdi.