Çocuğa sebze yedirmenin yolları

Çocuğa sebze yedirmenin yolları

Sebze yemeği, pırasa yemiyor!”


Sebze Çorbası pişirdiğimde Çok zorlanıyor.”
Çevremizdeki ebeveynlerden bu cümleleri sıkça duyarız. Son Zamanlarda tv ve İnternet reklamlarının tesiriyle çocuklar abur cuburlara daha çok yönelmekte, sebze ve meyve tüketimini 2. sıraya ve olan dışı tutmak hiçte hoş bir hareket değil, uzmanlar çocuklarımızı sebze ve neyveye teşvik etmemiz gerektigini ısrarla tekrarlıyorlar.
Beslenme alışkanlıklarındaki bu değişiklik, sıhhat sıkıntılarını da hızla yanında getirmektedir. Bu sorunları yaşamamak sizin elinizde, protein ve lifli gıdalar ile beslenmek gerekir. Bu beslenme alışkanlıklarımızda 5 besin grubuna yer vererek sağlayabiliriz. Bu noktada ebeveynler, yukarıda da belirttiğimiz benzeri konulara bilhassa sebze ile ilgili çocuklarıda oyun veya sevdirici etkinlikler ile bu direnci kırabilirler veya zorlu bir dirençle karşılaşmaktadırlar. Peki, çocuklara sebze yemeyi nasıl sevdirebiliriz?

Çocuğa sebze yedirmenin yolları

Öncelikle bunu bir ceza-ödül sisteminde görmemelisiniz. Tersi hâlde ileride problemlerle karşılaşılabilirsiniz. Ek olarak, ailedeki beslenme alışkanlıkları da çocuğunuzun besin tercihlerini direk etkiler. Aile sebzeyi sevmiyor ve tüketmiyorsa çocuğun damak tadı da o istikamette gelişecektir.
Sebzeleri öbür yiyeceklerin arasına katarak çocuklara yedirme, pekçok anne ve baba aracılığıyla ilk planda yöntemlerden biridir. Bunun dışında çocuğunuza sebzeleri yorumlamak ve gerekirse bunu bir oyuna dönüştürmek, onun sebze yemeyi istemesini sağlayabilir. Çocuklarınızı kandırmaya çalışmak dışında benzeri beslenme ile ilgili da onlara karşın açık olursanız sözünüzü daha hızlı dinleyecektir, dahası size zor bu durum ortadan kalkmış olacaktır.
Bunun dışında çocuklarınız ile sebzelerin isimlerini arama, onlarla alakalı rengarenk boyamalar yaparak ya da her sebzenin birlikte oldugu bir sepeti onunla beraber oluşturma benzeri etkinlik ve çalışmalar yapabilirsiniz.

 

 

çocuğa sebze ile ilgili aramalar,

çocuğa sebze yemekleri, çocuğum sebze yemiyor ne yapmalıyım, çocuğa yemeği sevdirmek, farklı sebze yemekleri, bebekler için sebze yemekleri tarifleri, çoçuklar için sebze çorbaları, çoçuklara sebze çorbası, çocuğa kahvaltı nasıl sevdirilir, çocuğa sebze yedirmenin yolları, çocuğa sebze yemekleri, çocuğa sebze yedirmek, cocuga sebze corbasi, sebze yemeyen çocuğa ne yapmalı, çocuğa nasıl sebze yedirilir, çocuğa sebze nasıl sevdirilir,