Erkek Gömleği Yaka İğneli

ERKEK GÖMLEK YAKA İĞNELİ

Takı ve aksesuarlara hemen tüm insanlar büyük ilgi göstermektedir. Şüphesiz bu konuda kadınlar açık ara önde olmakla beraber erkeklerde de erkek gömlek kol düğmeleri ve erkek gömlek yaka iğnesi ile şıklıklarını tamamlamaktadır.

Erkek gömlek yaka iğnesi,  günlük yaşamdan çok iş hayatı, özel toplantılar ve gece hayatında kullanılmaktadır. Bu yüzden günlük hayatta gömlek yaka düğmeleri kullananlara pek rastlamayız. Kullanıcıları az ama tutkulu kişilerden oluşmaktadır. Değerli malzemelerden üretilmiş erkek gömlek yaka iğneleri bir sosyal statü ve prestij göstergesi olarak algılanmaktadır.  Küçük bir detay olmasına rağmen erkek gömlek yaka iğnesi bir toplantıda kullanıcısına büyük bir fark yarattırır.

Erkek yaka iğneleri geleneksel olarak bir çengelli iğne tekniği kullanılmakla beraber diğer birkaç temel biçimde de tasarlanmaktadır.

Her iki ucunun erkek gömlek kol düğmelerini anımsatacak biçimde minik bir düğme, top gibi bir havada tasarlanmışları bazen kol düğmeleri ile bir takım olarak kullanılabilinir. Kol düğmesinden bağımsız olarak ta kullanılabilir ve daha çok parlak altın, gümüş gibi değerli metal malzemeler tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra minik taşlar, mercan ve inci gibi tamamlama malzemelerinin de kullanıldığı görülür. Bu yaka iğnesinde uçlardan biri vida sistemine sahiptir ve iğneli diğer sabit uç gömlekten geçirilir ve vidalık kısım döndürülerek gömlek yakasına tutturulur. Piyasada halter tipi olarak bilinirler.

Sıkça kullanılan bir diğer erkek gömlek yaka iğneli modeli bir zincir havasında iki yaka atasında hafiften sarkan bir şekilde bağlama sağlayan modellerdir. Zincir veya örgü tekniği ile yapılanlar revaçtadır. Bu erkek gömlek yaka iğnesi modelinde de minik değerli taşlar, inci gibi ek süslemeler kullanılabilir. Ancak erkek gömlek yaka iğnelerinde temel olarak abartısız bir sadelik tercih edilir. Süslemeler çok abartılmamalıdır.

Bunun karicinde erkek gömlek yaka iğnelerinin maşalı tabir edilen ve her iki ucundaki minik kıskaçlar ile gömlek yakasını delmeden birleştiren modeller de vardır.

Her ne şekilde tasarlanırsa tasarlansın tüm yaka iğneleri ince bir zevkin sembolüdür. Kullanıcılar özellikle seçilen kravatın renk, model ve bağlama biçimine dikkat etmelidirler. Yaka iğneleri ile kravat ile uyum çok önemlidir.