Güneş Alerjisi Tedavisi Çinko Alımı

Güneş Alerjisi Tedavisi Çinko Alımı

Güneşe karşın alerjisi olanlar amaçlı yaz tatilini tahmin etmek tek azap halini almaktadır. Güneş alerjisine karşın artık kesinlikle tek çözüm yoktur. Güneş alerjisi deride kızarıklık, kabarcık ve kaşıntıya kapı aralamaktadır. Güneş ışığına pek maruz kalındığı taktirde de iltihaplanmaya kapı aralamaktadır. Derinin güneş ışığı alarak kahverengileşmesi de bu alerjiden ötürü olası olamamaktadır. Güneşlenildiğinde de deri normal kahverengi nitelik tonunu almamaktadır.
Güneş ışığında yer meydan UVB (UltraViole-B “320-250 nm”) deri üstünde ve aşağı tabakalarında özgür radikallerin oluşumunu neden olduğundan alerjik tepkiler tetiklenir ve histamin salgılanmasına sebep olur. Histamin salgılanmasıyla deride kaşıntı ve kaşımaya ilişkili olarak da ödem gelişmektedir. Sonuçta inflamasyon (yangı) bariz olarak kendisini işaret etmektedir. Di-valent çinko, bununla birlikte özgür radikalleri nötralize ederken (antioksidant), histamin salgılanması üstünde de anti-histaminik tesirini göstererek güneş alerjisinin gelişmesine mani olabilmektedir.
Cinko ile ilgili bilmemiz gerekenler
Çinko esansiyel tek mineraldir. Gündelik tükettiğimiz gıdalar üzerinden itinalı olarak almak zorundayız. Zira, çinko vücudumuzda depolanmaz. İnsan vücudunun aşağı yukarı gündelik gereksinimi 15mg’ dır. Bu miktarda çinkoyu itinalı olarak tüketeceğimiz gıdalar üzerinden almak zorundayız. Gebe bayanlar, emziren anne adaylarımız ve yüklü baskı altında personelin gündelik çinko gereksinimleri 25 mg olmalıdır. Bunun dışarısında zor spor yapanlar, ileri yaşta olanlar, diyabetikler, östrojen hormonu içerir ilaç kullanan bayanlar ve sık içki tüketenlerin yeteri kadar seviyede çinko alımlarına uyarı etmeleri gerekir.


Neden çinko almak zorundayız ve önemi?
Çinko, tahmini 300 üstünde enzimde vazife almaktadır. İnsülin hormonunun depolanmasında ve protein sentezinde vazife meydan en mühim mineraldir. Testosteron metabolizmasının balanslı çalışmasında, sıkı huylu prostat büyümesi şikâyetlerinde, sertleşme sorunu hayatını sürdüren erkeklerde çinko açığının olmaması mühimdir. Erkeklerde çinko ölçüsü en fazla yüksek prostat sıvısında yer alır. Aynı zamanda kuvvetli tek bellek içerisinde çinkonun nedenli destekleyici özelliğinin olduğu unutulmamalıdır.
Koku ya da tat alma sorunu yaşıyorsanız, kesinlikle çinko eksikliğinin olup olmadığına baktırmalısınız. Zira, koku ve tat almadan sorumlulukları bulunan Karboanhidraz-IV enzim aktivitesi çinkoya direk bağlıdır.
Yaraların iyileşmesinde kanda yer meydan fibrin, file yapılı oluşumu kurarak deri üzerindeki yaranın çabuk iyileşmesini olanağı sağlar. Bu kuruluma karşın etki gösteren DiPeptidyl AminoPeptidaz-4 enziminin aktivitesini zayıflatarak fibrin örgü şebekesini güçlendiren yeniden çinkodur. Deri üst kısmına sürülen tek takım kremlerin çinko içermesinin en mühim sebeplerinden tek tanesi de budur.
Eğer, vejetaryen iseniz kesinlikle çinko desteği amaçlı hekiminize danışmak zorundasınız. Çocukların ve gençlerin çinko açığına düşmeleri gelişim bozukluklarına sebep olur. Hücrelerin bölünmesinde vazife alır.
Deri, bağ dokusu ve yaraların iyileşmesinde ve ameliyat ardından çinkonun misyonu vazgeçilmezdir.
Çinko vücudumuzda çinko-aspartat, çinko-sulfat ve çinko-ororat olarak yer alır. Çinkonun bu bileşikleri suda tek sürü çabuk çözünme niteliğine sahip olduğundan bu sebeple rahatlıkla etkin divalent çinko olarak vazife yapmaktadır.
Bağışıklık sistemi hücreleri çinkoya gereksinim duyarlar. Mukozal mimari ve salgısında mühim fonksiyonu vardır. Ağızda çıkan aft, çinko eksikliğine ilişkili olabilmektedir. Antioksidant özelliği ile hem tek özgür radikalleri yok eder hem tek de antiviral özelliğinden ötürü mukozal yapıya virüslerin yapışmasına ve içeri girmesine mani olur.
Çinkonun inflamasyona mani olması özelliğinden ötürü deri hastalıklarında, sedefte, nörodermititte, mide ve bağırsak mukozasının sıhhatli çalışmasında rolünün öneminden ötürü gastirit, morbus chron, ülseratif kolit ve çölyak hastalarında destek olarak önerilmektedir. Siroz ve şeker hastalarının hekimleri çinko takviyesinin ehemmiyetini vurgulamaktadırlar.


Çinko eksikliğinin sebep olduğu öbür şikâyetler ise sırasıyla;
Saç dökülmesi, saç kırılması ve tırnak zayıflığı
Çocuklarda gelişim bozukluğu
İştahsızlık
Gece körlüğü
Erkeklerde impotans ve sertleşme problemleri
Erken doğum inşa etme riski
Bebeğin düşük ağırlıkta doğması
Hafıza güçsüzlüğü
Sık sık uçuk ya da aft şikâyetinin tekrarlaması
Bağışıklık sistemi zayıflığı
Kronik yorgunluk
Çinko eksikliği yakıntısı olanlar özellikle tek takım tahıllara karşın tüketimlerinde ölçülü olmaları gerekir. Bunun nedeni fitik asit bakımından zengin bulunan buğday, soya, mısır gibi gıdaların çinko, kalsiyum, magnezyum ve demir gibi minerallarin emilimini azaltmasıdır. Badem, ceviz, fındık gibi fazla yüksek oranda fitik asit içerir gıdaların tüketilmesinde de ölçülü olmak gerekir.
Çinko bakımından zengin gıdalar; kabak çekirdeği, tahin (susam yağı), bitter çikolata, yerfıstığı, peynir, kuzu eti ve deniz ürünleridir.
Çinko Takviyesi: Gündelik 15 mg lık çinko takviyesinin güneş alerjisine karşın tek sürü kuvvetli tek zırh oluşturduğu gözlemlenmiştir. Çinko desteği amaçlı eczacınızdan bilgi alınız.

 

güneş alerjisi kesin çözüm, güneş alerjisi ellerde, güneş alerjisi ibrahim saraçoğlu, güneş alerjisi göz, bebeklerde güneş alerjisi, güneş alerjisi yüz şişmesi, güneş alerjisi kaşıntısı, güneş alerjisi için kremler