Türk mutfağı İspanya’da görücüye çıkacak

Türk mutfağına özgü lezzetler, İspanya’da gerçekleştirilecek San Sebastian Gastronomika Uluslararası Gastronomi Kongresi’nde tanıtılacak.

Bu yıl 18’incisi düzenlenecek kongre, İspanya’nın San Sebastian kentinde 3-5 Ekim’de yapılacak.

Dünyanın en önemli gastronomi konferanslarından olan kongreye Türkiye, Macaristan, Güney Afrika, Avustralya, Japonya ve Brezilya ile beraber konuk ülke olarak katılacak. Geçen yıl, 37 ülkeden bin 524 akredite delege ile ulusal ve uluslararası basından 420 gazetecinin katıldığı kongrede, gastronomi fuarını 12 bin 900 kişi ziyaret etti.

Etkinlik kapsamında 1-2 Ekim’de Türkiye’nin gastronomi kültürünü temsil eden aşçılar, birer canlı performansla halka açık sunumlar gerçekleştirecek ve Türk mutfağını tanıtacak.

Uluslararası alanda tanınmış ve kongre yönetim kurulu tarafından özel bir seçim süreciyle belirlenen aşçılar, kongreye katılacak delegelere canlı performans sergileyecek ve hazırladıkları menülerin tanıtımını yapacak. Performansları, Türkiye’den aşçılar Deniz Şahin, Mehmet Gürs, Cüneyt Asan ve Maksut Aşkar gerçekleştirecek.

Organizasyonun halka açık olan gastronomi fuarı bölümünde ise Türkiye, 24 metrekare büyüklüğünde bir stantla yer alacak. Türkiye standında gastronomi kültüründen örnek sunumlar yapılacak ve ziyaretçilere bilgi verilecek.

Göbeklitepe mutfağı için yemek şovu

Fuar alanında aynı zamanda Göbeklitepe, Selçuklu Mutfağı, Osmanlı Mutfağı ve Modern Türk Mutfağı’na ait menülerden oluşan canlı yemek şovları (cooking show) düzenlenecek.

Organizasyon kapsamındaki “Sokak Lezzetleri” adlı etkinlikle San Sebastianlılara ve diğer yabancı konuklara Türk mutfağına ait lezzetler tattırılacak.