Ülkemizi Tehdit Altına Alan Mavi Balina Oyunu

Ülkemizi Tehdit Altına Alan Mavi Balina Oyunu

Ülkemizi Tehdit altına alan oyunların arasında yer alan mavi balina oyunu ülkemizde son kurbanı Bursa dan bir genç oldu hızla gençler arsında yaygınlaşan sonucu ölümle sonuçlanan bu oyun aileleri tedirgin etmektedir gençlerimizi yapamazsın edemezsin gibi bir kışkırtmayla oyun aşamalarını geçmeleri için teşvikte bulunması ardında ölüme teşvike kadar giden mavi balina oyunu .

Gençler aralarında dağılan ve hayat genelinde birden fazla intihar olayıyla bağdaştırılan Mavi Balina isimli oyununun yaratıcısı Rusya’da 3 sene mapus cezasına çarptırıldı. Fakat “oyunla” ilişkilendirilen ölümler sonlanmış değil.

Son olarak Ordu’da bir gencin oyun sonrasında hayatına kıydığı iddia edildi. İhlas Bilgi Ajansı’na göre, Mavi Balina‘nın bugüne kadar Türkiye’de 142 gencin intiharıyla irtibatlı olabileceği dile getiriliyor. Peki hayat genelinde da birden fazla bireyin intiharına ne sebeple olmuş olabileceği anlatılan oyundan kurtulanlar, Mavi Balina için ne diyor?

Bu oyuna bir şekilde dahil olan kişilerden, çoğu kuvvet içerir 50 direktifi mahaline getirmesi isteniyor.

50 gündelik bir vakti içeren bu komutlar aralarında derin olmayacak şekliyle kol ve bacakların kesilmesi, tespit edecek bir zaman süresince kimse ile görüşülmemesi, yüksek sesli olarak müzik dinlenilmesi benzeri süreçler bulunuyor.

50. günün bitiminde ise kişiye son dönem durumda olan “yüksekten atlayarak ya da kendini asarak” hayatına kıyma komutu veriliyor.

“Mavi Balina” isimli oyunda yönetici konumunda durumda olan bireylerin, şahsi bilgilerini ele geçirdikleri kurbanlarına şantaj da yaptığı böyle oyunda kalmaya zorladıkları dile getiriliyor.

WhatsApp iletisi ile iştirak eden bir link ile katıldı
Hindistan’ın güney doğusundaki Karaikal kentinde hayatını sürdüren 22 yaşlarındaki Alexander isimli bir birey de, intihar oyunundan kardeşinin vaziyetten haberdar olarak polise bilgi vermesi ile kurtuldu.

22 yaşlarındaki genç erkek, Mavi Balina oyunu ile WhatsApp iletileşme yazılımı üzerinden kendisine yollanan bir link tarafından tanıştığını izah ederek şunları söyledi:

“Mavi Balina telefona indirilen bir uygulama değil. Oyun, link tarafından bireylerin bir yönetici aracılığıyla yönlendirilmesi ile oynanıyor. Yönetici aracılığıyla verilen sorumlulukların, gece yarısından ardından saat 02:00’da gerçekleştirilmesi isteniyor. İlk birden çok gün şahsi verilerin ve resimlerin paylaşılmasından meydana geliyor ve bunlar yönetici aracılığıyla toplanıyor.

Alexander, 50 evreden meydana iştirak eden sürecin en ünlü görevlerinden bir tanesini mahaline getirdiğini de anlatıyor:

“Akkaraivattam mezarlığına da gece yarısı benzeri gittim ve burada bir selfie çekerek toplumsal basında bu resimi paylaştım. Her gün tek başıma Korku içerikli filmler seyretmek zorundaydım ki bunun da maksadı kurbanların korku arasında yaşamasını sağlamaktı

“Bu tam olarak bir sanal vefat tuzağı… Çok acı veren bir deneyim. Oyuna katıldıktan ardından insanlarla konuşmayı bıraktım ve odama kapandım. Oyundan çıkmak istesem de başaramadım.”

NDTV isimli yayım kuruluşunun haberine göre, Alexander, zabıta evine geldiği sırada koluna bıçakla balina kazımak üzereydi.

‘Eğer tamamlamazsam annem can verecekti’
Ölümlü vakaların son aylarda gittikçe arttığı Hindistan’da, 17 yaşlarındaki bir kız göle atlayarak intihar etmek üzere iken kurtarıldı.

Oyuna telefonu tarafından katıldığını anlatan kız, güvenlik görevlilerine “son aşamayı” mahaline getirmek üzere meydana geldiğini da ifade etti.

Genç kızın, kendisini kurtaran zabıta memuruna, “Eğer misyonu tamamlamazsam annem ölecekti” dediği belirtildi.

Temmuz ayı içinde 14 yaşlarındaki Manpreet Singh isimli bir Hintli genç da Mavi Balina isimli oyunu oynadığını arkadaşlarına söyledikten birden çok gün ardından hayatına kıymıştı.

‘Oyunun sonu, sürenin doldu’
2015 senesinde Rusya’da başlayan akımın kurbanları genellikle “daha pratik yönlendirilebilir” 18 yaş altı gençlerden oluşuyordu.

Ancak seneler arasında vakaların yaş aralığı da değişmeye başladı. Haziran ayı arasında Arjantin’de kendisini bir su tankının üzerinden atmak istiyorken kurtarılan birey 22 yaşında bir anneydi.

Genç bayanın kendisini kurtaran polislere, Mavi Balina oyununu oynadığını söylediği aktarıldı.

22 yaşlarındaki Arjantinli annenin intihara kalkışmadan öncesinde, “Oyunun sonu, sürenin doldu” isimli bir kısa mesaj aldığını söylediği de dile getirildi.

 

Kurbanlarını ‘biyolojik atıklar’ olarak tanımlamıştı
Oyunun kurucusu 22 yaşlarındaki Philipp Budeikin, Rusya’da çıkarıldığı savcılık aracılığıyla 3 sene mapus cezasına çarptırıldı. Fakat en az 15 intihar olayı ile ilişkilendirilen Budeikin’e verilen bu ceza Rus kamuoyunda tartışma yarattı.

2016 senesi Kasım ayı içinde gözaltına alınan, Budeikin, duruşmalardan birinde, toplumda temizlik yaptığını söyleyerek, kurbanlarını “biyolojik atıklar” olarak tanımlamıştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Türkiye’de ve dünyada intiharlara yol açtığı belirtilen “Mavi Balina (Blue Whale)” oyununun çocuklar ve gençler için yarattığı tehlikelere ilişkin aileleri uyardı.

BTK’dan yapılan açıklamada, “Mavi Balina” adlı “katil oyun”un dünyada 130 gencin intiharına sebep olduğu, çocukları ve gençleri tehdit ettiği bildirildi.

Türkiyede yaşanan intihar vakalarına da işaret edilen açıklamada, BTK’nın konuyla ilgili tespitleri paylaşıldı.

Açıklamaya göre oyun, tarayıcı tabanlı değil ve sosyal medya gibi ortamlarda “oyun yöneticisi” tarafından gizlice gönderilen linklerle çocuklara ulaşıyor. Oyunun engellenmesine yönelik standart bir adresi bulunmuyor. Oyun, kullanıcılar arasında özel linkler paylaşılarak oynatılıyor.

Ailelerin, çocuklarının internette ve sosyal medyada oynadığı oyunlardan yaptıklarından mutlaka haberdar olması gerektiği vurgulanan açıklamada, şu uyarılarda bulundu:

“Oyunu oynamak isteyen kişilere, sözde oyunun yöneticisi görünümündeki internet korsanları tarafından virüs içerikli bir link gönderiliyor. Gönderilen bu linkle kişisel bilgileri oltalama (Phishing) yoluyla çalınan gençler yakın çevrelerindeki kişilerle ilgili tehdit, şantaj ve siber zorbalığa maruz kalıyorlar. Oyuna katılan kişilerin, oyun üreticisinin bilinçli tercihiyle gece saatlerinde yapılması istenen çeşitli ve ürkütücü görevlerle ruh sağlıkları bozuluyor. 50 gün boyunca devam eden bu sürecin sonunda, oyunu oynayan kişiler üzerinde yanlış değer yargıları ve değersizlik hissi uyandırılıyor son görev olarak intihara yönlendirme sağlanıyor.”

BUNLARA DİKKAT EDİN

Açıklamada, günümüzde modern hayatın ve dijitalleşmenin etkisiyle çocukların ve gençlerin internette yalnız geçirdikleri sürenin arttığına değinilerek, “Günümüzde çocukların evde bilgisayar başında olmaları onların güvende oldukları anlamına gelmiyor.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Dikkat edilmesi gereken konular ise şöyle sıralandı:

– Çocukların sosyal medya ve internet ortamında bu tarz tuzaklara düşüp, üzücü olayların yaşanmaması için aileler, çocuklarının internet kullanma alışkanlıklarını mutlaka takip etmeliler.

– Aileler, çocukların oynadıkları oyunları mutlaka birlikte belirlemeliler.

– Oyun başında ve internette geçirilen sürenin sınırlandırılması ve oyunun çocukların yaşına uygun olması gerekir.

– İnternet ortamında “bilinmeyen” yabancılara karşı şüpheyle yaklaşılması ve bu kişilerin hayatı açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği çocuklara mutlaka anlatılmalı.

– Aileler bu konuda sorumlu ebeveyn yaklaşımları sergilemeli, gerekirse bir uzmandan destek almalı, çocuklarını sosyal aktivitelere yönlendirmeli ve sosyal paylaşım ağlarında onlarla arkadaşlık ederek, internet adımlarından haberdar olmalılar.